Cum se compară generatoarele diesel Cummins cu generatoarele diesel Perkins?
Grupuri electrogene diesel Cummins: putere industrială și scară globală
Cummins Inc., fondată în Columbus, Indiana în 1919, este cel mai mare producător independent din lume de motoare diesel și pe gaz natural pentru aplicații industriale și comerciale. Linia de produse Cummins se întinde de la unități rezidențiale de așteptare de 7,5 kVA până la sisteme industriale de paralelizare de 3.500 kVA, deservind fiecare segment al pieței, de la spații comerciale mici până la cele mai mari centre de date, spitale și instalații de energie electrică la scară publică. Această gamă largă de produse, susținută de o rețea globală de service cu peste 8.000 de locații de dealeri și distribuitori autorizați în 190 de țări, este principalul avantaj structural al platformei Cummins pentru implementări la scară largă și pe mai multe site-uri.
Miezul de Set generator diesel Cummins performanța este motorul diesel proprietar, produs în unitățile de producție deținute de Cummins, conform standardelor de calitate integrate, care acoperă întregul ansamblu motor de la fabricarea componentelor până la testarea finală. Motoarele din seria Cummins QSK utilizate în grupurile electrogene industriale mari realizează puteri de până la 2.500 kW per motor, cu un timp mediu între revizii (MTBO) de 20.000 până la 30.000 de ore în condiții de sarcină continuă , făcându-le una dintre cele mai dovedite platforme de putere de mare putere din industrie. Motoarele din seria B utilizate în grupuri electrogene mai mici în intervalul 30 până la 275 kW au acumulat miliarde de ore de funcționare în aplicații pentru camioane, industriale și generatoare, iar consecvența producției și fiabilitatea dovedită în teren a acestor motoare este un factor major în care specificatorii aleg Cummins pentru aplicații critice de așteptare în care fiabilitatea nu este negociabilă.
De ce să alegeți generatoarele diesel Cummins pentru uz industrial
Decizia de a specifica generatoare diesel Cummins pentru aplicații industriale este susținută de mai multe performanțe și avantaje practice care diferențiază marca pe segmentul de mare cerere al pieței:
- Densitatea de putere: Motoarele Cummins oferă o putere mare de kilowați per unitate de cilindree a motorului și per unitate de amprentă fizică a grupului generator, ceea ce contează în instalațiile în care spațiul este limitat și puterea trebuie maximizată. Motorul QSB7, de exemplu, produce 200 kW dintr-o cilindree de 6,7 litri, un raport putere/deplasare care reflectă gestionarea avansată a combustiei și tehnologia de turboalimentare încorporată în familia modernă de motoare Cummins.
- Control electronic integrat: Motoarele Cummins încorporează modulul de control electronic proprietar CMCIII (Cummins Marine and Commercial III) și platforma software de diagnosticare INSITE, oferind monitorizarea în timp real a peste 100 de parametri ai motorului și permițând diagnosticarea la distanță care reduc semnificativ evenimentele de întreținere neprogramate. Sistemul de control electronic gestionează, de asemenea, sincronizarea injecției de combustibil, raportul aer-combustibil și răspunsul la sarcină cu o precizie pe care sistemele de injecție mecanică nu o pot egala, contribuind la îmbunătățirea eficienței combustibilului cu 5 până la 15% în comparație cu motoarele cu injecție mecanică echivalentă.
- Conformitatea emisiilor: Seturile de generatoare Cummins sunt disponibile în configurații care îndeplinesc standardele EPA Tier 4 Final, EU Etapa V și standardele naționale echivalente de emisii pe toate piețele majore. Sistemele de posttratare cu reducere catalitică selectivă (SCR) și filtru de particule diesel (DPF) utilizate pe motoarele Cummins Tier 4 Final au fost perfecționate de-a lungul a mai mult de un deceniu de implementare pe teren, producând o conformitate fiabilă a emisiilor cu o sarcină scăzută de întreținere a posttratării în comparație cu sistemele Tier 4 de prima generație de la concurenți.
- Capacitate de gestionare a sarcinii și de paralelizare: Sistemele de control Cummins PowerCommand acceptă punerea în paralel a mai multor seturi de generatoare cu partajarea automată a sarcinii și gestionarea energiei, permițând unităților mari să construiască sisteme de alimentare scalabile din modulele de generatoare standard, mai degrabă decât să specifice unități mari unice. Această modularitate reduce riscul unui singur punct de defecțiune și permite extinderea incrementală a capacității fără a înlocui baza instalată.
- Suport OEM pe termen lung: Cummins se angajează să asigure disponibilitatea pieselor de schimb și asistență tehnică pentru motoare timp de cel puțin 20 de ani de la încheierea producției, un angajament susținut de amploarea și stabilitatea financiară a companiei. Acest angajament de asistență pe termen lung reduce riscul ciclului de viață de a specifica Cummins pentru instalațiile permanente în care grupul electrogen poate rămâne în funcțiune timp de 25 până la 40 de ani.
Seturi de generatoare diesel Perkins: valoare, eficiență și acoperire largă pe piață
Compania Perkins Engines, cu sediul în Peterborough, Regatul Unit și acum o subsidiară deținută în totalitate a Caterpillar Inc., produce motoare diesel din 1932 și este una dintre cele mai răspândite mărci de motoare diesel în aplicații de grupuri electrogene la nivel global, în special în gama de putere de la 10 la 500 kW, care acoperă marea majoritate a aplicațiilor comerciale de telecomunicații, industriale ușoare și electrice. Prezența globală a Perkins include producția licențiată în mai multe țări, o rețea de dealeri în peste 180 de țări și o bază instalată estimată la peste 20.000 de motoare Perkins care intră în funcțiune în fiecare săptămână în toate aplicațiile, inclusiv în agricultură, construcții, manipulare materiale și generare de energie.
The Set generator diesel Perkins Gama de motoare include seria 400 pentru puteri de până la 30 kW, seriile 1100 și 1200 care acoperă 30 până la 200 kW și seriile 2000 și 4000 pentru puteri de la 200 kW până la 2.250 kVA, acoperind practic toate aplicațiile de grup electrogen sub cele mai mari instalații de utilitate. Motorul V16 din seria Perkins 4000, care produce până la 2.250 kVA la 1.500 RPM pentru generarea de 50 Hz, este produsul emblematic al mărcii de generare a energiei și este implementat în centrele de date importante și în facilități industriale din întreaga lume.
Punctele forte ale grupurilor electrogene Perkins
Seturile de generatoare Perkins se caracterizează prin performanțe specifice și avantaje practice care le fac alegerea preferată pe cele mai puternice segmente de piață:
- Eficiența combustibilului la sarcină parțială: Motoarele Perkins sunt optimizate pentru condițiile de sarcină ușoară și medie care caracterizează multe aplicații reale de așteptare și putere principală, în care grupurile electrogene funcționează adesea la 50 până la 75% din sarcina nominală, mai degrabă decât la putere maximă. Seria Perkins 1200 atinge un consum specific de combustibil de 195 până la 205 grame pe kilowatt oră la o sarcină nominală de 75% , competitiv cu cele mai bune rezultate de la motoarele Cummins cu putere echivalentă și semnificativ mai bune decât motoarele de generație mai veche cu putere comparabilă în acest interval de sarcină.
- Dimensiuni compacte: Motoarele Perkins au fost proiectate în trecut cu dimensiuni generale compacte în raport cu puterea lor, ceea ce reduce amprenta fizică a grupurilor electrogene finalizate și simplifică instalarea în spații restrânse, cum ar fi încăperile instalațiilor de pe acoperiș, încăperile generatoarelor de la subsol și unitățile de alimentare mobile. Motorul cu 4 cilindri seria 1204, care produce puteri de până la 100 kW, are o lungime totală de aproximativ 900 de milimetri, permițând pachete de generatoare mult mai scurte și mai ușoare decât configurațiile echivalente cu mai multe cilindri de la unii concurenți.
- Fiabilitate dovedită în condițiile pieței în curs de dezvoltare: Motoarele Perkins au un istoric solid de funcționare fiabilă în medii cu o calitate mai puțin consistentă a combustibilului, temperaturi ambientale mai ridicate și întreținere profesională mai puțin frecventă decât condițiile controlate presupuse în specificațiile de fiabilitate dezvoltate de pe piață. Robustețea mecanică și toleranța motorului pentru variația calității combustibilului sub limitele stricte ale sistemelor avansate de injecție common rail îl fac o alegere practică pentru implementare pe piețe și medii în care lanțul de aprovizionare și infrastructura de servicii sunt mai puțin dezvoltate.
- Costul pachetului generator: Seturile de generatoare alimentate Perkins au un preț în mod obișnuit cu 10 până la 25 la sută mai mici decât seturile alimentate Cummins de producție echivalentă în comparații cu piața competitivă, reflectând diferențele în baza de producție, structura generală și dinamica competitivă dintre cele două mărci pe segmente de piață contestate. Pentru aplicațiile în care primul cost este un criteriu principal de achiziție și performanța premium a Cummins nu este cerută de specificațiile aplicației, Perkins oferă o valoare puternică.
Comparație față la față: Cummins vs Perkins în factori cheie
Cel mai util format pentru compararea acestor două platforme este o evaluare directă, factor cu factor, care abordează criteriile cele mai relevante pentru decizia de selecție a grupului electrogen. Următorul tabel rezumă comparația între zece factori cheie, urmată de o discuție detaliată a factorilor cei mai critici pentru deciziile de achiziții industriale și comerciale.
| Factorul | Cummins | Perkins |
|---|---|---|
| Gama de putere (grupuri electrogene) | 7,5 kVA până la 3.500 kVA | 8 kVA până la 2.250 kVA |
| Acoperirea rețelei de servicii | 8.000 de locații, 190 de țări | 3.500 de locații, 180 de țări |
| MTBO tipic (industrial mare) | 20.000 până la 30.000 de ore | 15.000 până la 25.000 de ore |
| Consum de combustibil la 75% sarcină | 190 până la 210 g per kWh | 195 până la 215 g per kWh |
| Gama de conformitate cu emisiile | EPA Tier 4 Final, EU Etapa V | EPA Tier 4 Final, EU Etapa V |
| Diagnosticare electronică | INSITE, PowerCommand | EST (Instrument de service electronic) |
| Costul pachetului generatorului (relativ) | Mai mare (prima de la 15 la 25%) | Inferioară (referință competitivă) |
| Disponibilitatea pieselor (piața locală) | Excelent pe piețele dezvoltate | Foarte largi, inclusiv piețe în curs de dezvoltare |
| Piesele OEM sprijină angajamentul | Minim 20 de ani post productie | 15 până la 20 de ani (susținut Caterpillar) |
| Aplicația cea mai potrivită | Industriale mari, centre de date, standby critic | Piețe comerciale, industriale ușoare, telecomunicații, în curs de dezvoltare |
Unde să găsiți piese de generatoare diesel Perkins
Disponibilitatea pieselor este unul dintre factorii cei mai importanți din punct de vedere operațional în deținerea unui grup electrogen diesel, deoarece un grup electrogen care nu poate fi reparat rapid din cauza pieselor indisponibile nu oferă nicio valoare în perioada în care este scos din funcțiune. Perkins a investit semnificativ în infrastructura sa de distribuție a pieselor, iar rezultatul este una dintre cele mai accesibile rețele de aprovizionare cu piese din industria de producere a energiei, atât pe piețele consacrate, cât și pe cele în curs de dezvoltare.
Surse oficiale de piese Perkins
Sursa principală pentru piesele originale Perkins este rețeaua de dealeri și distribuitori autorizați Perkins, accesibilă prin intermediul locatorului global de dealeri Perkins de pe site-ul oficial al mărcii. Distribuitorii Perkins mențin un inventar local de piese cu rotație mare, inclusiv filtre, curele, garnituri, pompe de apă, componente de injecție de combustibil și motoare de pornire pentru cele mai comune familii de motoare. Pentru piese sau componente mai puțin obișnuite specifice generațiilor mai vechi de motoare, Perkins operează un sistem central de distribuție a pieselor cu depozite în Marea Britanie, SUA și Asia, care poate furniza orice piesă originală din catalogul Perkins oricărui dealer autorizat la nivel global în termene de livrare definite.
Perkins menține disponibilitatea pieselor pentru modelele de motoare actuale și vechi prin programul său „Powered by Perkins”, cu piese originale disponibile pentru motoarele produse în ultimii 20 de ani prin intermediul rețelei de dealeri autorizați. , iar pentru motoarele mai vechi prin programul clasic de piese Caterpillar care acoperă motoarele până la 30 de ani de la data producției. Această adâncime a acoperirii pieselor istorice este un avantaj operațional semnificativ pentru proprietarii de grupuri electrogene Perkins mai vechi, care încă oferă servicii de încredere, dar au depășit vârsta la care mulți furnizori independenți de piese nu mai stochează componentele relevante.
Surse alternative de piese și considerații privind calitatea
Baza mare instalată de motoare Perkins la nivel global a generat o aprovizionare substanțială de piese aftermarket atât de la furnizori de renume aprobați, cât și de la producătorii de piese de copiere de calitate inferioară. Înțelegerea spectrului de calitate al pieselor disponibile este esențială pentru deciziile de cumpărare:
- Piese originale Perkins (OEM): Fabricat conform specificațiilor de inginerie Perkins în unități autorizate, cu control complet al calității, precizie dimensională și conformitate cu specificațiile materialelor. Aceste piese beneficiază de garanția Perkins și sunt singura categorie de piese care menține garanția originală a motorului, acolo unde este cazul. Acestea au un preț de obicei cu 20 până la 50% peste alternativele echivalente de pe piața de schimb, dar diferența de preț este justificată pentru componentele critice ale motorului, inclusiv injectoare, pompe de combustibil, segmente de piston și componente ale trenului de supape, unde precizia dimensională afectează direct performanța și longevitatea motorului.
- Piese de schimb de marcă echivalente OE sau piese de schimb: Furnizat de producători de componente de renume, care furnizează, de asemenea, producătorii de echipamente originale. Producătorii de filtre, cum ar fi Fleetguard (o companie Cummins), Mahle și Mann furnizează filtre conform specificațiilor OEM Perkins sub propriile mărci la prețuri de obicei cu 15 până la 30% mai mici decât prețul de listă OEM. Aceste piese sunt echivalente din punct de vedere tehnic cu piesele originale marca Perkins pentru componente de filtrare și service, deși nu au acoperire de garanție Perkins.
- Părți de copiere generice: Categoria cu cel mai mic cost, produsă de obicei pe piețe cu supraveghere minimă a controlului calității și vândută în principal la preț. Pentru consumabilele de service necritice, cum ar fi filtrele de aer utilizate în medii curate, alternativele generice pot oferi performanțe adecvate pe termen scurt, dar pentru componentele sistemului de combustibil, etanșările și lagărele, defecțiunile dimensionale și ale specificațiilor materiale frecvente în piesele de copiere pot cauza uzura accelerată a motorului, contaminarea sistemului de combustibil și defecțiuni premature care costă mult mai mult pentru a remedia decât economia inițială a costurilor pieselor. Evitați piesele de copiere generice pentru toate sistemele de combustibil, sistemul de lubrifiere și componentele mecanice de precizie.
Identificarea pieselor Perkins după numărul de serie al motorului
Toate motoarele Perkins poartă un număr unic de serie al motorului ștampilat pe plăcuța de identificare a motorului, situată în partea stângă a blocului motor în majoritatea familiilor de motoare. Acest număr de serie codifică specificația de construcție a motorului și oferă cheia pentru identificarea pieselor corecte pentru acel motor specific. Când comandați piese din orice sursă, furnizați întotdeauna numărul de serie complet al motorului, în loc să vă bazați doar pe identificarea vizuală sau pe descrierea modelului nominal al motorului. Motoarele Perkins cu aceeași denumire nominală de model pot fi construite cu specificații diferite la date de producție diferite, iar componentele care sunt similare vizual sau descrise nominal ca echivalente pot să nu fie interschimbabile fizic. Sistemul de identificare a pieselor accesibil prin dealerii autorizați Perkins utilizează numărul de serie al motorului pentru a confirma numărul exact exact al piesei pentru fiecare componentă a ansamblului motor.
Cum să depanați un generator diesel Perkins
Depanarea sistematică a generatoarelor diesel Perkins urmează o secvență logică de diagnosticare care trece de la cele mai accesibile și comune verificări ale cauzelor la investigații mai invazive și consumatoare de timp. Următorul cadru de depanare acoperă cele mai frecvente categorii de defecțiuni întâlnite în funcționarea pe teren a grupurilor electrogene Perkins, inclusiv eșecul la pornire, putere redusă, consum excesiv de combustibil, zgomot sau vibrații neobișnuite și probleme ale sistemului de răcire.
Generatorul nu pornește sau pornește prost
Eșecul de pornire sau pornirea dificilă este defecțiunea cel mai frecvent raportată în funcționarea generatorului diesel, iar majoritatea cazurilor sunt cauzate de factori care pot fi identificați și rezolvați fără unelte specializate sau dezasamblarea componentelor majore ale motorului. Efectuați următoarele verificări în succesiune înainte de a concluziona că este prezentă o defecțiune internă a motorului:
- Baterie și sistem de pornire: Măsurați tensiunea la borna bateriei cu un multimetru sub sarcină (în timpul unei încercări de pornire). O baterie de 12 volți complet încărcată trebuie să mențină peste 9,6 volți în timpul pornirii; un sistem de 24 volți ar trebui să mențină peste 19,2 volți. Tensiunea sub aceste valori indică o baterie descărcată, defectă sau subdimensionată. Verificați, de asemenea, conexiunile bornelor bateriei pentru coroziune și etanșeitate; o conexiune slăbită sau corodata creează rezistență care împiedică furnizarea de curent adecvată la motorul de pornire chiar și atunci când bateria în sine are o încărcare adecvată.
- Alimentare cu combustibil: Verificați dacă rezervorul de combustibil conține combustibil adecvat, dacă supapa de închidere a combustibilului este deschisă, dacă filtrul de combustibil nu este înfundat și că aerul nu a pătruns în sistemul de combustibil (aerul din conductele de combustibil este o cauză comună a pornirii dificile după ce generatorul a fost inactiv pentru perioade lungi de timp sau după întreținerea sistemului de combustibil). Aerisiți sistemul de alimentare prin deschiderea șuruburilor de purjare de pe carcasa filtrului de combustibil și pompa de injecție până când combustibilul fără bule de aer curge din punctele de aerisire.
- Bujii incandescente (pornire la rece): La motoarele Perkins sub aproximativ 100 kW fără încălzire prin admisia de aer, bujiile incandescente sunt principalul ajutor de pornire la rece. O bujie incandescente eșuată într-unul sau mai mulți cilindri degradează semnificativ performanța pornirii la rece, în special la temperaturi ambientale sub 10 grade Celsius. Testați fiecare bujie incandescentă individual folosind un tester de continuitate sau măsurând rezistența; o bujie incandescentă eșuată arată un circuit deschis (rezistență infinită) sau o rezistență foarte mare în comparație cu rezistența de 0,5 până la 1,0 ohmi a unei bujii incandescente care poate fi reparată.
- Restricție de admisie a aerului: Un filtru de aer blocat sau o cale de admisie restricționată reduce aerul disponibil pentru compresie, scăzând temperatura de compresie și împiedicând încărcătura de aer să atingă temperatura necesară pentru aprinderea combustibilului la viteza de pornire. Verificați elementul filtrului de aer și înlocuiți-l dacă este vizibil contaminat; de asemenea, verificați calea de admisie a aerului pentru blocaje de la reziduuri, cuibări de dăunători sau conducte flexibile prăbușite care ar putea să nu fie vizibile fără îndepărtarea elementului de filtru.
- Coduri electronice de eroare: La motoarele Perkins cu management electronic al motorului (majoritatea motoarelor produse după 2000), conectați Perkins EST (Electronic Service Tool) sau un instrument de diagnosticare compatibil la conectorul de legătură de date al motorului și citiți orice coduri de eroare stocate. Codurile de eroare active sau în așteptare care au determinat dezactivarea pornirii sistemului de protecție a motorului trebuie identificate și rezolvate înainte de investigarea ulterioară a cauzelor mecanice.
Putere redusă sau fum negru excesiv
Puterea redusă combinată cu fumul negru de evacuare indică arderea incompletă cauzată fie de alimentarea insuficientă a aerului, fie de alimentarea în exces a combustibilului sau de ambele. Abordarea de diagnosticare se adresează ambelor părți ale raportului aer-combustibil:
- Verificarea restricțiilor aeriene: Măsurați restricția de admisie a aerului folosind un manometru de apă sau un vacuometru la racordul de evacuare a filtrului de aer. Restricția maximă admisă este de obicei de 4 până la 6 kPa pentru motoarele Perkins la sarcină maximă; restricția peste această valoare necesită înlocuirea imediată a filtrului de aer și inspecția completă a căii de admisie pentru restricții suplimentare.
- Performanța turbocompresorului: La motoarele Perkins cu turbocompresor, inspectați turbocompresorul pentru uzura lagărelor arborelui (joc radial excesiv, scurgeri de ulei de la compresor sau garniturile turbinei sau deteriorarea vizibilă a lamei), ceea ce reduce presiunea de supraalimentare și livrarea de aer către motor. Măsurați presiunea de supraalimentare reală la sarcină maximă cu un manometru și comparați cu specificațiile din manualul de service Perkins pentru modelul de motor.
- Timpul injectiei: Cronometrarea incorectă a injecției de combustibil este o cauză comună a puterii scăzute și a fumului, în special la motoarele Perkins mai vechi cu injecție mecanică, în care sincronizarea injecției poate devia de la specificații din cauza uzurii pompei de injecție sau a setării incorecte după service. Verificați sincronizarea injecției în raport cu specificațiile manualului de service și reglați după cum este necesar.
- Stare injector: Injectoarele de combustibil uzate sau contaminate produc un model de pulverizare slab care are ca rezultat arderea incompletă, putere redusă și fum intens. Testarea injectoarelor necesită un banc de testare a injectoarelor sau un serviciu specializat, dar o evaluare preliminară poate fi făcută prin compararea contribuțiilor individuale ale cilindrilor prin tăierea scurtă a fiecărui injector pe rând, în timp ce motorul funcționează la sarcină redusă: un cilindru care nu provoacă o schimbare vizibilă a netezirii motorului atunci când injectorul său este tăiat nu contribuie în mod normal și justifică testarea injectorului individual.
Supraîncălzirea sistemului de răcire
Supraîncălzirea generatorului diesel este o condiție potențial dăunătoare care declanșează oprirea protecției motorului la unitățile moderne întreținute corespunzător, dar poate provoca daune interne grave dacă sistemele de protecție eșuează sau sunt suprasolicitate. Când este detectată o stare de supraîncălzire, opriți imediat motorul și lăsați-l să se răcească înainte de a investiga. Nu scoateți capacul de presiune al sistemului de răcire de la un motor fierbinte; lichidul de răcire sub presiune se va transforma în abur și va provoca arsuri. După ce motorul s-a răcit la temperatura ambiantă, investigați următoarele cauze probabile în ordinea frecvenței: nivel scăzut al lichidului de răcire din cauza unei scurgeri sau pierderi prin evaporare, un miez blocat sau murdar al radiatorului care restricționează fluxul de aer, un termostat defect blocat în poziția închis, o pompă de lichid de răcire defectă cu debit redus sau un pasaj de răcire blocat în blocul cilindr din cauza acumularii de depuneri sau coroziune.
Cum să prelungești durata de viață a unui generator diesel Perkins
Un bine intretinut Set generator diesel Perkins pot atinge o durată de viață de 30.000 până la 50.000 de ore de funcționare înainte de a necesita o revizie majoră, iar grupurile electrogene care își petrec cea mai mare parte a vieții în regim de așteptare cu o funcționare nefrecventă pot rămâne funcționale mecanic timp de 20 până la 30 de ani, cu îngrijirea corespunzătoare. Obținerea acestor rezultate privind durata de viață necesită aderarea la un program sistematic de întreținere, practici de operare corecte și utilizarea fluidelor specificate și a componentelor filtrului care protejează spațiul și suprafețele interne ale motorului de mecanismele de degradare care limitează durata de viață.
Programul de întreținere programată
Programul de întreținere recomandat de Perkins formează baza unui management eficient al duratei de viață a motorului. Programul este structurat pe orele de funcționare (pentru motoarele aflate în serviciu regulat) și perioade calendaristice (pentru unitățile de așteptare care acumulează câteva ore de funcționare anual), cu intervale de întreținere diferite pentru diferite clase de componente:
- La fiecare 250 până la 500 de ore sau 12 luni (oricare survine mai întâi): Schimbarea uleiului de motor și a filtrului de ulei. Aceasta este cea mai eficientă acțiune de întreținere pentru longevitatea motorului, deoarece uleiul de lubrifiere degradat își pierde stabilitatea la vâscozitate, rezistența la oxidare și detergenția, permițând acumularea de acid și nămol care dăunează suprafețelor lagărelor și accelerează uzura tuturor componentelor motorului lubrifiate. Utilizarea unui ulei de motor care îndeplinește specificațiile API CK4 sau CJ4 sau standardul echivalent ACEA E6 sau E9 pentru piețele europene este specificată pentru familiile actuale de motoare Perkins , iar utilizarea uleiului sub această specificație scurtează intervalele de schimbare a uleiului și crește riscul formării depunerilor în componentele de precizie ale motorului.
- La fiecare 500 până la 1.000 de ore sau 12 luni: Inlocuire filtru de combustibil. Filtrul de combustibil este bariera principală care protejează sistemul de injecție de combustibil de precizie împotriva contaminării. Un filtru de combustibil înfundat înfometează motorul de combustibil la sarcină mare, iar un filtru de combustibil defectat permite particulelor contaminante să pătrundă în pompa de injecție și injectoare, provocând uzură și blocare care duc la înlocuirea costisitoare a sistemului de combustibil. Înlocuiți filtrul de combustibil conform programului, fără excepție; costul unui filtru de combustibil este neglijabil în comparație cu costul reparației sistemului de injecție.
- La fiecare 500 până la 1.000 de ore: Verificarea și înlocuirea filtrului de aer după caz. Inspectați indicatorul de restricție a filtrului de aer, dacă este montat; înlocuiți elementul filtrant la marcajul de restricție maximă al indicatorului sau în program, oricare dintre acestea survine primul.
- La fiecare 1.000 până la 2.000 de ore: Inspecția sistemului de răcire, inclusiv testul concentrației lichidului de răcire (testul refractometrului pentru nivelul de protecție împotriva înghețului), inspecția vizuală a furtunurilor de răcire pentru fisuri și umflături și inspecția și curățarea miezului radiatorului dacă contaminarea pe partea de aer este vizibilă. Schimbați lichidul de răcire la intervalul specificat în manualul de service (de obicei la fiecare 2 ani sau 2.000 de ore) pentru a menține concentrația de inhibitor care previne coroziunea și formarea calcarului în pasajele sistemului de răcire.
- La fiecare 2.000 de ore sau la intervale majore de service: Controlul și reglarea jocului supapelor. Jocurile supapelor care s-au mutat în afara intervalului specificat reduc eficiența motorului și pot cauza deteriorarea supapei din cauza contactului cu coroana pistonului (prea puțin joc) sau din cauza oboselii la impact la locul supapei din cauza plutirii supapei la viteză mare (prea mult joc). Verificarea și corectarea jocurilor supapelor la intervalul recomandat este o acțiune de întreținere preventivă cu costuri reduse care protejează componentele scumpe ale chiulasei.
Practici de operare care prelungesc durata de viață a motorului
În plus față de programul de întreținere programată, condițiile de funcționare și obiceiurile în care este utilizat grupul electrogen influențează semnificativ cât de rapid acumulează uzura motorul și se apropie de sfârșitul duratei de viață:
- Evitați funcționarea prelungită la sarcini foarte mici: Operarea unui generator diesel la mai puțin de 30% din sarcina sa nominală pentru perioade susținute provoacă o stare numită stivuire umedă, în care combustibilul nears și produsele secundare de ardere se acumulează în sistemul de evacuare și pereții cilindrilor. Acest lucru depune un strat de carbon și reziduuri de combustibil în porturile de evacuare și în galerie, reduce eficiența motorului și poate cauza lipirea segmentului pistonului, ceea ce duce la consumul de ulei și la uzura accelerată a cilindrului. Pentru grupurile electrogene de rezervă care funcționează în principal la sarcină ușoară în timpul testului, programați exerciții periodice la sarcină completă de cel puțin 2 ore la 60 până la 80% din sarcina nominală în fiecare lună pentru a curăța depozitele de ardere acumulate în timpul funcționării mai ușoare.
- Lăsați încălzirea adecvată înainte de aplicarea cu încărcare completă: Aplicarea sarcinii nominale maxime la un motor rece înainte ca acesta să ajungă la temperatura normală de funcționare crește uzura suprafețelor metalice reci, unde pelicula de ulei de lubrifiere este mai subțire și mai puțin stabilă decât la temperatura de funcționare. Lăsați motorul să funcționeze la ralanti sau să funcționeze la sarcină parțială timp de 3 până la 5 minute după pornirea de la rece înainte de a aplica sarcina completă, oferind uleiului timp să circule pe toate suprafețele lagărelor și să atingă vâscozitatea optimă de funcționare.
- Lăsați o perioadă de răcire înainte de oprire: După o funcționare susținută la sarcină mare, lăsați motorul să funcționeze la ralanti sau la sarcină ușoară timp de 3 până la 5 minute înainte de oprire, pentru a permite scăderea temperaturii lagărelor turbocompresorului înainte de oprirea circulației uleiului. Oprirea imediată a unui motor turbo de la sarcină maximă captează căldura la rulmenții turbocompresorului, ceea ce poate găti lubrifiantul pentru rulmenți și poate accelera defecțiunea rulmentului turbocompresorului. Această răcire este deosebit de importantă pentru motoarele turbo Perkins din seria 1200 și mai sus.
- Utilizați motorină curată, de calitate specificată: Calitatea combustibilului diesel are un impact direct și semnificativ asupra duratei de viață a componentelor sistemului de injecție. Motorina contaminată cu apă accelerează coroziunea în pompa de injecție și componentele injectorului; Combustibilul contaminat cu particule cauzează uzura abrazivă a componentelor de măsurare de precizie a combustibilului, care pot reduce durata de viață a sistemului de combustibil de la 15.000 până la 25.000 de ore, până la 3.000 până la 5.000 de ore, dacă contaminarea este severă. Depozitați motorina în rezervoare acoperite, sigilate; înlocuiți combustibilul dacă generatorul a fost inactiv mai mult de 12 luni fără tratament cu stabilizator de combustibil; și goliți orice acumulare de apă din rezervorul de combustibil și vasul separatorului de apă pentru combustibil la fiecare interval de service.
Extinderea duratei de viață: comparație între întreținere Perkins vs Cummins
| Articol de întreținere | Intervalul Perkins | Intervalul Cummins | Note |
|---|---|---|---|
| Ulei de motor si filtru | 250 până la 500 ore / 12 luni | 500 ore / 12 luni | Utilizați minim API CK4 sau CJ4 |
| Filtru de combustibil | 500 până la 1.000 ore / 12 luni | 500 ore / 12 luni | Critic pentru protecția sistemului de injecție |
| Filtru de aer | Inspectați 500 de ore, înlocuiți după cum este necesar | Inspectați 500 de ore, înlocuiți după cum este necesar | Indicatorul de restricție ghidează sincronizarea |
| Schimbarea lichidului de răcire | 2 ani sau 2.000 de ore | 2 ani sau 2.000 de ore (ELC: 6,000 hr) | Cummins ELC extinde intervalul semnificativ |
| Verificarea jocului supapelor | 2.000 de ore | 2.000 până la 3.000 de ore | Modelele electronice Cummins au interval mai lung |
| Verificarea și înlocuirea curelei | 1.000 de ore sau anual | 1.000 de ore sau anual | Înlocuiți curelele care prezintă fisuri sau uzură |
Alegerea dintre Cummins și Perkins: Cadru de decizie bazat pe aplicații
Nici Cummins, nici Perkins nu sunt în mod universal cea mai bună alegere pentru toate aplicațiile de generatoare. Decizia rațională de selecție depinde de potrivirea punctelor forte specifice ale fiecărei platforme la cerințele aplicației în cauză. Următorul cadru abordează cele mai comune categorii de aplicații și oferă o recomandare clară pentru fiecare:
Aplicații în care Cummins este alegerea mai puternică
- Centre mari de date și facilități critice: Centrele de date care necesită 500 kW până la 3.500 kW de capacitate de rezervă a generatorului, cu cerințe stricte de fiabilitate, capacitate de paralelizare automată și capacitatea de a se integra cu sisteme sofisticate de management al clădirii, sunt cel mai bine deservite de seturile de generatoare Cummins cu sisteme de control PowerCommand. Fiabilitatea dovedită a motoarelor din seria Cummins QSK, profunzimea rețelei de asistență tehnică Cummins și angajamentul de asistență OEM pe termen lung justifică prima față de Perkins în aplicațiile în care o defecțiune a generatorului cauzează pierderi de venituri sau riscuri de siguranță măsurate în mii de dolari pe minut de oprire.
- Aplicații industriale de primă putere: Mineritul, petrolul și gazele și unitățile mari de producție care operează grupuri electrogene ca surse de energie primară, mai degrabă decât energie de rezervă, beneficiază de ratingurile MTBO mai ridicate ale Cummins și de rețeaua globală de servicii industriale mai extinsă. Un motor Cummins QSK50 în serviciu continuu de putere maximă într-o operațiune minieră de la distanță are o capacitate demonstrată de funcționare fără întreținere de 5.000 de ore între evenimentele majore de service programate , reducând frecvența și costul întreruperilor planificate de întreținere, care sunt deosebit de costisitoare atunci când necesită tehnicieni specialiști să se deplaseze la locații îndepărtate.
- Piețe cu cerințe de conformitate foarte stricte privind emisiile: Pe piețele în care sunt necesare cele mai stricte standarde de emisii EPA Tier 4 Final sau EU Stage V, experiența mai matură și mai rafinată a sistemelor de posttratare a Cummins îi oferă un avantaj în simplitatea instalării și fiabilitatea operațională a sistemului de posttratare, reducând riscul de conformitate asociat cu funcționarea defectuoasă a sistemului de posttratare.
Aplicații în care Perkins este alegerea mai puternică
- Putere de rezervă pentru turnul de telecomunicații: Turnurile de telecomunicații care necesită 20 până la 100 kW de putere de rezervă, adesea în locații îndepărtate sau semi-urbane din piețele în curs de dezvoltare, sunt bine deservite de grupurile electrogene alimentate Perkins. Disponibilitatea mai largă a pieselor Perkins în locații în curs de dezvoltare, prețul competitiv al grupurilor electrogene Perkins și fiabilitatea dovedită a seriei 1100 în condiții de teren cu calitate variabilă a combustibilului o fac alegerea dominantă pentru operatorii de turnuri de telecomunicații care gestionează portofolii mari de turnuri în Africa, Asia de Sud și Asia de Sud-Est.
- Clădiri comerciale și instalații industriale ușoare: Hotelurile, spitalele, clădirile de birouri și unitățile de producție ușoare care necesită 30 până la 300 kW de putere de așteptare reprezintă nucleul pieței de generatoare Perkins. În acest segment, diferența de performanță între Perkins și Cummins este minimă în practică pentru ciclurile de funcționare tipice de așteptare, iar costul inițial mai scăzut al generatoarelor alimentate Perkins oferă un avantaj economic real care se acumulează în economii semnificative într-un portofoliu de mai multe locații.
- Implementări cu buget limitat, cu cerințe scurte de rambursare: În aplicațiile în care bugetul grupului electrogen este strâns limitat și cerințele operaționale nu necesită performanța premium a Cummins, Perkins oferă seturi de generatoare solide din punct de vedere tehnic, bine susținute din punct de vedere comercial, la un preț care permite mai multe locații sau o capacitate instalată mai mare pentru același buget total.
Costul total de proprietate: imaginea financiară completă
Comparația inițială a prețului de achiziție dintre seturile de generatoare Cummins și Perkins nu surprinde imaginea financiară completă a proprietății pe o durată de viață de 15 până la 25 de ani. O analiză cuprinzătoare a costului total de proprietate (TCO) ar trebui să includă costul de capital inițial, costurile de instalare, consumul de combustibil în timpul orelor de funcționare planificate, costurile cu materialele de întreținere programate și cu forța de muncă, costurile de reparații neprogramate (estimate din datele de fiabilitate) și valoarea reziduală la sfârșitul duratei de viață planificate. Atunci când acești factori sunt incluși, diferența TCO dintre Cummins și Perkins se micșorează considerabil pentru majoritatea aplicațiilor, în comparație cu diferența de preț inițială numai, iar pentru aplicațiile în care fiabilitatea mai mare și MTBO mai lung al Cummins se traduce în mai puține evenimente de service neprogramate și costuri mai mici de întrerupere, prima Cummins pe durata de viață poate fi recuperată complet sau chiar poate produce economii nete. Pentru aplicațiile în care ambele mărci oferă o fiabilitate echivalentă în practică, avantajul de cost inițial mai mic al Perkins este menținut pe parcursul analizei.
Recomandarea practică pentru orice achiziție semnificativă de grup electrogen este de a construi un model TCO specific pentru proiect, utilizând orele reale de funcționare și profilul de sarcină pentru aplicație, prețul real al combustibilului și ratele forței de muncă de întreținere în locația de implementare și datele despre prețul real și costurile de întreținere din cotațiile competitive pentru ambele platforme. Această analiză, mai degrabă decât preferința de marcă sau compararea prețurilor inițiale, produce cea mai sigură și mai rațională decizie de selecție din punct de vedere economic pentru investițiile în grupele electrogene care vor influența securitatea energetică a instalației și profilul costurilor de operare pentru următoarele două până la trei decenii..









