Cum se calculează consumul de combustibil al generatorului diesel: un ghid practic pentru operatori
Fiecare buget de funcționare are nevoie de un număr de combustibil. Luați în considerare o fabrică de dimensiuni medii, cu un generator de rezervă de 500 kVA, care este de așteptat să transporte o linie de producție timp de aproximativ douăsprezece ore în fiecare lună. Fișa tehnică a furnizorului enumeră consumul de combustibil la sarcină completă, dar unitatea funcționează rareori la sarcină maximă. Sarcina reală este în medie de aproximativ 60 la sută din puterea nominală, iar managerul fabricii trebuie să știe câți litri de motorină să procure, cât de mare ar trebui să fie rezervorul de stocare și cum va arăta factura lunară de combustibil. Fără o metodă fiabilă de estimare a consumului de sarcină parțială, instalația fie cumpără în exces combustibil și își umflă costurile de operare, fie umple insuficient rezervorul și riscă o întrerupere a suportului. Niciun rezultat nu este acceptabil și ambele sunt evitabile printr-o abordare simplă de calcul.
Acest ghid explică cum se calculează consumul de combustibil al generatorului diesel folosind o formulă simplă, valori specifice realiste ale consumului de combustibil, tabele de referință și exemple lucrate. Răspunsul scurt, dacă aveți nevoie doar de un număr, este acesta: înmulțiți sarcina reală în kilowați cu consumul de combustibil specific motorului în litri pe kilowatt-oră. Pentru un generator diesel modern, o valoare tipică la sarcină completă este de aproximativ 0,25 litri pe kilowatt-oră sau aproximativ 0,066 galoane SUA pe kilowatt-oră, iar această valoare crește pe măsură ce procentul de sarcină scade. Restul acestui articol definește fiecare termen, arată cum se aplică metoda în situații reale și explică variabilele care separă o estimare de planificare de o cifră operațională măsurată.
De ce contează estimările exacte ale consumului de combustibil
Combustibilul este de obicei cel mai mare cost variabil de operare al unui generator diesel. Pentru un set care funcționează câteva sute de ore pe an, motorina poate depăși cu ușurință costul combinat al întreținerii de rutină și al reparațiilor minore. O estimare care este redusă cu zece sau cincisprezece procente poate părea acceptabilă într-un calcul rapid, dar atunci când este înmulțită cu sute de ore de funcționare și un preț fluctuant al combustibilului, impactul financiar devine semnificativ. Cifrele exacte ale consumului transformă o cheltuială de operare vagă într-un element rând care poate fi planificat, controlat și verificat.
Achiziția de combustibil este un alt motiv practic pentru a obține cifrele corecte. O fabrică care își cunoaște consumul lunar poate contracta furnizarea de combustibil în vrac, poate programa livrările pe un calendar fix și poate evita realimentările de urgență la prețuri premium. O fabrică care nu își cunoaște consumul ajunge să reacționeze la niveluri scăzute din rezervor în loc să gestioneze stocurile. Diferența contează cel mai mult la locurile îndepărtate, lagărele miniere, instalațiile de telecomunicații și proiectele de construcție în care livrarea de combustibil în sine are un cost și un timp lung de livrare.
Dimensiunea rezervorului depinde, de asemenea, de același calcul. Un generator de 100 kW la sarcină maximă arde aproximativ 25 de litri pe oră, așa că o cerință de autonomie de 24 de ore face necesar un rezervor de 600 de litri înainte de a adăuga orice rezervă. Schimbați sarcina la 50 la sută și aceeași mașină are nevoie de doar aproximativ 14 litri pe oră, ceea ce modifică atât volumul rezervorului, cât și intervalul de realimentare. Formula din acest articol este aceeași folosită pentru a determina dacă un șantier are nevoie de un rezervor de 1.000 de litri pe zi sau de o instalație de 10.000 de litri în vrac.
Datele de consum contează și atunci când se compară propunerile de la diferiți furnizori. Furnizorii citează uneori cifre de consum la sarcină completă care au fost măsurate în diferite condiții de testare, temperaturi sau definiții de sarcină. Două propuneri pentru aceeași evaluare nominală pot părea să difere cu câțiva litri pe oră, în timp ce diferența reală este pur și simplu ipoteza de sarcină ascunsă în spatele numărului. Normalizarea fiecărei oferte la același profil de încărcare permite unui operator să compare mașinile în condiții egale și să vadă care unitate va costa de fapt mai puțin pentru a rula.
În cele din urmă, arderea combustibilului este o intrare directă în selecția echipamentelor și raportarea de mediu. Generatoarele supradimensionate funcționează la sarcină mică, ard mai mult combustibil pe kilowatt-oră produs și prelungesc perioada de amortizare a investiției. Calculele emisiilor, contabilizarea carbonului și rapoartele de sustenabilitate a amplasamentului pornesc toate de la aceeași cifră de consum de motorină. Prin urmare, o estimare credibilă a consumului de combustibil sprijină deciziile de inginerie, deciziile financiare și deciziile de conformitate în același timp.
Termenii de bază: kVA, kW, factor de putere și sarcină
Seturile de generatoare sunt de obicei evaluate în kVA deoarece ieșirea alternatorului este limitată de curent și tensiune, mai degrabă decât de puterea reală absorbită de sarcină. Motorul diesel, însă, arde combustibilul în funcție de puterea electrică reală pe care trebuie să o producă, măsurată în kilowați. Relația dintre cele două este factorul de putere. Pentru majoritatea generatoarelor trifazate, factorul de putere caracteristic standard este 0,8, ceea ce înseamnă că puterea reală utilizabilă în kW este egală cu valoarea kVA înmulțită cu 0,8.
Deci, un grup electrogen de 500 kVA are o capacitate de putere reală de 400 kW la un factor de putere de 0,8. Dacă sarcina conectată consumă mai puțin decât aceasta, mașina funcționează la sarcină parțială. Un set de 250 kVA are 200 kW de putere reală, iar un set de 1.000 kVA are 800 kW. Această conversie este primul pas în orice calcul al combustibilului, deoarece consumul este proporțional cu kilowați livrați efectiv, nu cu valoarea kVA imprimată pe plăcuța de identificare.
Pe aproape fiecare fișă de date apar doi termeni suplimentari de evaluare. Valoarea de așteptare este puterea maximă care poate fi furnizată pentru un număr limitat de ore pe an, de obicei, în timpul unei defecțiuni a utilității sau întreținere programată, fără capacitate de suprasarcină. Valoarea maximă este puterea care poate fi furnizată continuu unei sarcini diferite. Consumul de combustibil ar trebui să fie întotdeauna legat de sarcina reală a mașinii, indiferent dacă acea sarcină se află în anvelopa de așteptare sau în plicul principal.
Factorul de sarcină este raportul dintre puterea reală furnizată efectiv și puterea reală nominală a setului. Un generator de 200 kW care produce 150 kW funcționează la un factor de sarcină de 75%. Un generator de 400 kW care produce 100 kW funcționează cu un factor de sarcină de numai 25%. Aceeași mașină poate arde cantități foarte diferite de combustibil în funcție de locul în care se află pe curba sa de sarcină, motiv pentru care factorul de sarcină este al doilea număr ca importanță după puterea kW în sine.
| rating kVA | kW la un factor de putere de 0,8 |
|---|---|
| 100 | 80 |
| 150 | 120 |
| 200 | 160 |
| 250 | 200 |
| 300 | 240 |
| 400 | 320 |
| 500 | 400 |
| 600 | 480 |
| 800 | 640 |
| 1.000 | 800 |
| 1.250 | 1.000 |
| 2.000 | 1.600 |
| 2.500 | 2.000 |
Deoarece consumul de combustibil crește cu puterea reală, o mașină care funcționează la 75% sarcină arde semnificativ mai puțin decât aceeași mașină care funcționează la 100% sarcină. Inversul este, de asemenea, adevărat: un generator care este foarte supradimensionat pentru munca sa funcționează la un factor de sarcină scăzut și arde mai mult combustibil pe kilowatt-oră livrat decât ar face o mașină de dimensionare corectă. Ambele principii sunt centrale pentru metoda de calcul care urmează.
Formula standard de consum de combustibil
Majoritatea calculelor practice de combustibil se reduc la o singură ecuație. Rata consumului de combustibil în litri pe oră este puterea reală de ieșire în kilowați înmulțită cu consumul specific de combustibil în litri pe kilowatt-oră:
Consumul de combustibil (L/h) = Puterea reală (kW) × Consum specific de combustibil (L/kWh)
Consumul specific de combustibil este cantitatea de motorină necesară pentru a produce un kilowatt-oră de energie electrică. Acesta variază în funcție de designul motorului, turația, turboalimentarea, calibrarea emisiilor, sarcina și starea. Motoarele diesel moderne cu turbocompresor utilizate în grupurile electrogene ating de obicei aproximativ 0,25 L/kWh la sarcină maximă. Motoarele industriale mari, cu combustie optimizată, pot ajunge la 0,21 până la 0,23 L/kWh, în timp ce motoarele mai mici de mare viteză pot avea între 0,28 și 0,30 L/kWh. Atunci când nu sunt disponibile date specifice, valorile de planificare din tabelul de mai jos oferă un punct de plecare rezonabil.
Consumul specific de combustibil nu este constant în intervalul de încărcare. Motoarele diesel ating cea mai bună eficiență termică la aproximativ 70 până la 90% din sarcina nominală. La sarcini mai mici randamentul scade, iar litrii de combustibil consumati pe kilowatt-ora cresc. Efectul este modest între 50 și 100 la sută de sarcină, dar devine pronunțat sub sarcina de 30 la sută, unde motorul devine, de asemenea, mai predispus la acumularea de carbon și la stivuirea umedă.
| Procent de încărcare | Consum specific de combustibil (L/kWh) | Consum specific de combustibil (US gal/kWh) |
|---|---|---|
| 25% | 0.35 | 0.093 |
| 50% | 0.28 | 0.074 |
| 75% | 0.26 | 0.069 |
| 100% | 0.25 | 0.066 |
O regulă de bază binecunoscută în America de Nord este că un generator diesel arde aproximativ 0,1 galoane SUA de combustibil pe kilowatt-oră la sarcină maximă. În termeni metrici, aceasta este de aproximativ 0,38 L/kWh. Această regulă este în mod deliberat conservatoare. Este util pentru examinarea rapidă a unei noi aplicații, deoarece nu va subestima factura de combustibil, dar de obicei supraestimează consumul real al unui grup electrogen modern turbo, care furnizează adesea între 0,066 și 0,08 gal/kWh la sarcină maximă. Pentru motoarele mai vechi, unitățile guvernate mecanic sau mașinile în stare proastă, cifra mai mare poate fi realistă. Tratați 0,1 gal/kWh ca număr de planificare superioară și rafinați-l după ce aveți datele producătorului sau valorile măsurate.
În practica metrică, valorile de planificare din tabelul de mai sus sunt bine acceptate pentru unitățile moderne cu turbo. Un design aspirat natural sau mai vechi va rula mai sus, așa că un site care operează echipamente vechi ar trebui să adauge cinci până la zece procente la estimare. Pentru orice proiect critic, curba de consum publicată de producători ar trebui să înlocuiască aceste valori generice.
Tabelul de referință al consumului de combustibil al generatorului diesel în funcție de sarcină
Folosind valorile de planificare din secțiunea anterioară, se poate construi un tabel de referință pentru orice rating de generator. Tabelul de mai jos prezintă cifrele de consum rotunjite în litri pe oră pentru dimensiunile obișnuite ale generatoarelor care funcționează la 25, 50, 75 și 100 la sută. Aceste cifre presupun un motor diesel modern cu turbocompresor în condiții ambientale standard, aproape de nivelul mării, cu combustibil bun și o unitate întreținută corespunzător.
| putere nominală în kW | 25% sarcină (l/h) | 50% sarcină (l/h) | 75% sarcină (l/h) | sarcină 100% (l/h) |
|---|---|---|---|---|
| 20 | 1.8 | 2.8 | 3.9 | 5.0 |
| 50 | 4.4 | 7.0 | 9.8 | 12.5 |
| 100 | 8.8 | 14.0 | 19.5 | 25.0 |
| 200 | 17.5 | 28.0 | 39.0 | 50.0 |
| 400 | 35.0 | 56.0 | 78.0 | 100.0 |
| 600 | 52.5 | 84.0 | 117.0 | 150.0 |
| 1.000 | 87.5 | 140.0 | 195.0 | 250.0 |
| 2.000 | 175.0 | 280.0 | 390.0 | 500.0 |
Pentru a converti litri pe oră în galoane SUA pe oră, împărțiți la 3,785. Pentru a converti în galoane imperiale, împărțiți la 4,546. De exemplu, un generator de 400 kW la sarcină maximă arde aproximativ 100 L/h, ceea ce înseamnă aproximativ 26,4 galoane SUA pe oră sau 22 galoane imperiale pe oră. Aceeași mașină la jumătate de sarcină arde 56 L/h, sau aproximativ 14,8 galoane SUA pe oră. Menținerea ambelor unități ajută la compararea rapoartelor de șantier pregătite de diferite echipe sau furnizori.
Metoda pas cu pas pentru calcularea consumului
Calculul este suficient de simplu pentru a fi făcut pe un caiet, dar merită o secvență disciplinată, astfel încât să nu se omite nicio presupunere importantă. Urmați acești pași ori de câte ori este nevoie de o estimare a consumului de combustibil.
- Convertiți valoarea nominală a generatorului de la kVA la kW înmulțind cu factorul de putere, de obicei 0,8.
- Stabiliți profilul de sarcină așteptat: kW efectiv consumat de echipamentul conectat exprimat ca procent din capacitatea nominală.
- Selectați consumul specific de combustibil pentru acel procent de sarcină din tabelul de mai sus sau din fișa de date a producătorului pentru modelul exact.
- Înmulțiți puterea reală în kW cu consumul specific de combustibil pentru a obține rata de consum în litri pe oră.
- Înmulțiți rata cu orele de funcționare planificate și repetați pentru fiecare segment de sarcină diferit dacă ciclul de funcționare variază.
Exemplul 1: un amplasament deține un grup electrogen de 250 kVA evaluat la 200 kW cu un factor de putere de 0,8. Sarcina este de 150 kW, ceea ce reprezintă 75 la sută din rating. Folosind un consum specific de combustibil de 0,26 L/kWh la o sarcină de 75%, consumul este de 150 × 0,26 = 39 L/h. Într-o tură de producție de 10 ore, unitatea arde aproximativ 390 de litri de motorină. Mașinile din această clasă sunt comune în industrie; Seturile de generatoare diesel de 100-300 kVA sunt frecvent utilizate pentru backup din fabrică, putere de construcție și aplicații comerciale mici, iar cifrele lor de consum corespund aceluiași model de calcul.
Exemplul 2: un generator de rezervă de 500 kVA, evaluat la 400 kW, deservește o fabrică cu o sarcină medie de 240 kW. Adică 60 la sută din rating. Interpolarea între valorile de 50% și 75% oferă un consum specific de combustibil aproximativ de 0,27 L/kWh. Rata de consum este de 240 × 0,27 = 64,8 L/h. Dacă unitatea funcționează 12 ore pe lună în timpul perturbărilor din rețea, necesarul lunar de combustibil este de aproximativ 778 de litri. Pe un an întreg, cu același model, consumul anual este de aproximativ 9.340 de litri.
Exemplul 3: un centru de date instalează un generator de rezervă de 2.000 kW care funcționează sub test și suport parțial UPS timp de aproximativ 200 de ore pe an la o sarcină medie de 40%. Puterea reală este de 800 kW. La o sarcină de 40%, consumul specific de combustibil este de aproximativ 0,30 L/kWh. Consumul este de 800 × 0,30 = 240 L/h. Peste 200 de ore, consumul anual de combustibil este de 48.000 de litri, sau aproximativ 12.700 de galoane SUA. Această cifră devine baza pentru contractul de furnizare a combustibilului, capacitatea rezervorului de stocare și raportarea de mediu pentru instalație.
Când un site are mai multe segmente de încărcare distincte, cum ar fi patru ore la încărcare completă urmate de șase ore la jumătate de încărcare, calculați fiecare segment separat și adăugați rezultatele. Medierea procentului de sarcină în timp fără ponderare pe ore poate subestima consumul, deoarece consumul specific de combustibil este mai mare la sarcini ușoare.
Cum se calculează costul de combustibil al generatorului pe oră
Calculul costului combustibilului este o extensie directă a formulei de consum. Costul orar al combustibilului este rata de consum în litri pe oră înmulțită cu prețul livrat pe litru. Costul anual al combustibilului este consumul total anual în litri înmulțit cu același preț.
Folosind exemplul de 500 kVA din secțiunea anterioară, rulajul lunar de 778 de litri, la un preț de motorină livrat de 1,10 USD pe litru, costă aproximativ 856 USD pe rulare. Pe parcursul a douăsprezece luni, costul anual al combustibilului ajunge la aproximativ 10.270 USD. Acesta este numărul care ar trebui să apară în bugetul de funcționare, nu consumul de sarcină completă din fișa de date înmulțit cu orele, deoarece cifra de încărcare completă ar supraevalua costul cu aproximativ 30% pentru o mașină care atinge doar 60% sarcina medie.
Pentru locațiile îndepărtate, prețul livrat al motorinei poate fi semnificativ mai mare decât prețul terminalului în vrac. Un sit minier sau un turn de telecomunicații care depinde de transportul rutier trebuie să includă taxa de livrare și costul pierderilor de stocare a combustibilului. În astfel de cazuri, este prudent să adăugați o marjă de cinci până la zece procente la volumul calculat, nu pentru a crește estimarea consumului, ci pentru a acoperi evaporarea, scurgerea, curățarea rezervorului și degradarea combustibilului pe perioade lungi de depozitare.
În cele din urmă, distingeți între combustibilul consumat în timpul unei pene de curent și combustibilul consumat în timpul testelor de rutină. Multe instalații de așteptare efectuează un test săptămânal sau lunar la o sarcină de 30 până la 50% pentru a menține motorul uscat și bateriile încărcate. Aceste teste ard combustibil real și ar trebui incluse în costul anual. Un site care testează lunar timp de o oră la o sarcină de 50% pe o mașină de 400 kW adaugă aproximativ 12 luni × 56 L/h × 1 oră = 672 litri la consumul său anual de combustibil, ceea ce este o sumă semnificativă atât pentru buget, cât și pentru planificarea rezervorului.
Factori care afectează consumul de combustibil al generatorului diesel
Valorile de planificare din tabelul de referință presupun temperatură ambientală moderată, altitudine la nivelul mării, combustibil curat și un motor bine întreținut. Rezultatele operaționale reale pot diferi din mai multe motive. Înțelegerea acestor factori ajută un operator să judece dacă consumul real se află într-un interval normal sau dacă este necesară o investigație.
Nivelul de încărcare și punctul de operare
Nivelul de încărcare este factorul dominant. Consumul este proporțional cu puterea reală produsă, dar factorul de proporționalitate se înrăutățește la sarcină mică. Un generator care funcționează la o sarcină de 25 la sută utilizează mai mult combustibil pe kilowatt-oră decât unul care funcționează la o sarcină de 75 la sută. Funcționarea prelungită sub 30% sarcină nu este doar ineficientă; poate provoca, de asemenea, stivuire umedă, unde combustibilul nearse și carbonul se acumulează în sistemul de evacuare și degradează și mai mult eficiența.
Platforma motorului și eficiența
Motoarele electronice moderne cu rampă comună cu injecție de combustibil de înaltă presiune realizează un control mai bun al arderii și un consum specific de combustibil mai mic decât motoarele mai vechi guvernate mecanic. Turboalimentarea și postrăcirea îmbunătățesc densitatea aerului și eficiența arderii la sarcini mai mari. Chiar și în cadrul aceleiași kW, două platforme diferite de motor pot diferi cu cinci până la zece procente în ceea ce privește consumul de combustibil la același punct de încărcare. Acesta este motivul pentru care datele specifice producătorului ar trebui să aibă întotdeauna prioritate față de tabelele generice pentru deciziile de achiziție.
Dimensiunea corectă a generatorului
Un generator care este supradimensionat pentru aplicarea sa funcționează la un factor de sarcină scăzut și arde mai mult combustibil pe kilowatt-oră. De asemenea, acumulează mai multe ore de motor per unitate de muncă utilă. O recomandare comună este să selectați un generator dimensionat astfel încât sarcina așteptată să se încadreze între 60 și 80 la sută din valoarea nominală de așteptare. Acest lucru menține motorul în cea mai eficientă fereastră de funcționare, păstrând în același timp o marjă pentru suprasarcini temporare.
Condiție de întreținere
Filtrele de aer înfundate restricționează aerul de ardere, injectoarele uzate perturbă modelul de pulverizare a combustibilului, iar jocul slab al supapelor modifică momentul arderii. Temperatura scăzută a lichidului de răcire de la un termostat defect forțează motorul să funcționeze într-un regim mai puțin eficient. Un motor neglijat poate consuma cu cinci până la cincisprezece procente mai mult combustibil decât o unitate întreținută corespunzător a aceluiași model. Inspecția regulată a filtrelor de combustibil, a filtrelor de aer și a uleiului de lubrifiere este, prin urmare, o măsură directă de economisire a combustibilului.
Temperatura ambianta si altitudinea
Temperatura ridicată a mediului ambiant și altitudinea mare reduc densitatea aerului, ceea ce limitează puterea de ieșire a unui motor diesel. Controlerul generatorului poate limita sarcina sau motorul poate fi redus pentru condițiile de amplasare. Dacă aplicația necesită aceeași sarcină electrică la un loc la altitudine mare, trebuie selectată o mașină mai mare, iar mașina respectivă va funcționa la un punct de încărcare mai scăzut în condiții normale, cu o penalizare corespunzătoare în consumul specific de combustibil. Tabelele de referință sunt valabile pentru site-urile de lângă nivelul mării, cu temperaturi ambientale de 25 până la 30 de grade Celsius.
Calitatea combustibilului și gradul sezonier
Combustibilul diesel cu indice de cetan scăzut, densitate mare sau conținut ridicat de apă arde mai puțin eficient și crește frecvența de schimbare a filtrului. Combustibilul de iarnă are o volatilitate mai mare, care poate reduce ușor conținutul de energie pe litru, în timp ce combustibilul de vară se poate încremeni sau gelifica pe vreme rece dacă se folosește o calitate greșită. Pentru depozitarea pe termen lung, degradarea combustibilului și creșterea microbiană pot modifica, de asemenea, caracteristicile de ardere. Folosind clasa sezonieră corectă și practicarea unei bune îngrijiri a rezervorului menține motorul aproape de curba de performanță publicată.
Utilizarea datelor producătorului și a fișelor de specificații
Regulile generale sunt suficiente pentru studiile de fezabilitate și bugetele preliminare, dar un plan final de combustibil ar trebui să se bazeze pe datele de consum publicate ale modelului exact de generator luat în considerare. Majoritatea producătorilor publică cifrele consumului de combustibil la 25, 50, 75 și 100 la sută în fișele lor tehnice. Unii publică curba completă de consum plus condițiile în care au fost măsurate valorile, cum ar fi temperatura ambiantă, presiunea barometrică și puterea de încălzire mai mică a combustibilului.
Același rating nominal poate produce cifre de consum diferite în funcție de platforma motorului și de calibrarea emisiilor. Un generator asamblat cu un motor de înaltă eficiență și un alternator premium va prezenta de obicei o cifră mai mică de litri pe oră la sarcină maximă decât unul construit în jurul unei familii de motoare mai vechi. Cererea pentru curba de sarcină completă pentru modelul specific este singura modalitate fiabilă de a compara mașinile. O propunere care citează doar cifra de încărcare completă poate ascunde un comportament mai puțin eficient la sarcină parțială, care contează atunci când unitatea funcționează în principal sub sarcina de 75 la sută.
Atunci când evaluați o achiziție, merită să comparați mai multe opțiuni una lângă alta în condiții egale: aceleași puteri în kW, aceleași puncte procentuale de sarcină, aceeași specificație de combustibil și aceleași condiții de amplasare. Cifrele publicate de la un producător, cum ar fi o gamă completă de seturi de generatoare diesel, oferă o bază utilă pentru astfel de comparații. Dacă se așteaptă ca aplicația să funcționeze la un punct de încărcare neobișnuit sau în condiții ambientale extreme, producătorul ar trebui să furnizeze date ajustate privind combustibilul pentru acele condiții, mai degrabă decât o simplă copie a tabelului standard.
Pentru proiectele cu profile de încărcare neobișnuite, mașina de catalog standard poate să nu fie cea mai eficientă alegere. Un design personalizat de grup electrogen poate potrivi platforma motorului, dimensionarea radiatorului, setările de control și puterea de ieșire la ciclul de funcționare real, ceea ce poate reduce atât consumul de combustibil, cât și costul de capital pe durata de viață a instalației. Chiar și o îmbunătățire modestă a consumului specific de combustibil pe parcursul a mii de ore de funcționare se traduce printr-o reducere măsurabilă a consumului de combustibil și a emisiilor.
Dimensionarea rezervorului de combustibil și planificarea timpului de funcționare
Odată ce rata de consum orară este cunoscută, dimensionarea rezervorului devine o simplă multiplicare. Capacitatea utilă necesară a rezervorului este rata de consum estimată în litri pe oră înmulțită cu autonomia necesară în ore, plus o marjă de rezervă. O marjă de rezervă tipică este de 10 până la 20 la sută, ceea ce ține cont de volumul inutilizabil sub orificiul de evacuare al rezervorului, de combustibilul consumat în timpul testelor și de faptul că generatorul funcționează adesea la o sarcină puțin mai mare decât era planificată.
De exemplu, un generator de 200 kW la sarcină maximă consumă aproximativ 50 L/h. Pentru 24 de ore de funcționare continuă, capacitatea utilă necesară este de 1.200 de litri. Adăugarea unei rezerve de 15% aduce specificația la aproximativ 1.380 de litri, așa că un rezervor standard de 1.500 de litri este o alegere rezonabilă. Dacă aceeași mașină funcționează cu o sarcină de 50%, consumul scade la 28 L/h, iar un rezervor de 1.000 de litri oferă mai mult de 35 de ore de autonomie. Diferența dintre aceste două numere este motivul pentru care factorul de sarcină trebuie fixat înainte ca rezervorul să fie specificat.
Multe instalații folosesc un sistem de stocare pe două niveluri. Un rezervor mic de zi, dimensionat pentru 8 până la 12 ore de funcționare, alimentează generatorul direct prin gravitație sau cu o pompă mică de ridicare. Un rezervor de stocare în vrac mai mare umple rezervorul de zi printr-o pompă de transfer pe un ciclu controlat de nivel. Acest aranjament menține combustibilul din rezervorul principal neatins pentru perioade lungi de timp în aplicațiile de așteptare, reducând riscul acumulării de apă și creșterii microbiene, făcând în același timp operațiunea de realimentare mai sigură și mai ușor de gestionat.
Instalațiile critice urmează adesea codurile și standardele publicate. Standardul NFPA 110 pentru sistemele de alimentare de urgență și de rezervă, de exemplu, cere în mod obișnuit ca sistemele de Nivel 1 să fie furnizate cu suficient combustibil pentru 96 de ore de funcționare la sarcină completă, cu excepția cazului în care este necesară o sursă mai mare pentru a satisface întreruperea maximă de proiectare. Cerința exactă depinde de aplicație și de autoritatea care are jurisdicție, așa că primul pas în proiectarea oricărui rezervor este confirmarea cerinței codului local, apoi aplicarea calculului de consum pentru a converti orele în litri.
Gestionarea stocării combustibilului completează imaginea. Depozitarea pe termen lung a motorinei necesită testare periodică, separarea apei și adesea un program de lustruire a combustibilului pentru a îndepărta particulele și contaminarea biologică. Un rezervor care este dimensionat folosind o estimare exactă a consumului va avea o rată rezonabilă de rotație a combustibilului, ceea ce reduce riscul de combustibil uzat și menține sistemul pregătit pentru o pornire de urgență.
Consumul de combustibil în sistemele generatoare paralele
Când mai multe generatoare funcționează în paralel, calculul combustibilului trebuie să țină cont de modul în care sarcina este împărțită între mașini. Consumul total de combustibil al sistemului este suma consumului individual al fiecărei mașini online, iar eficiența sistemului depinde de locul în care se află fiecare mașină pe curba sa specifică de consum de combustibil.
Luați în considerare un site cu două generatoare de 400 kW care necesită o sarcină totală de 300 kW. Dacă ambele mașini sunt online, fiecare transportă 150 kW, sau aproximativ 37% din ratingul său. La acea sarcină, consumul specific de combustibil este de aproximativ 0,31 L/kWh, deci fiecare mașină arde aproximativ 46,5 L/h, iar sistemul consumă aproximativ 93 L/h. Dacă, în schimb, o singură mașină funcționează și transportă cei 300 kW, ceea ce reprezintă 75% din valoarea nominală, consumul său este de 300 × 0,26 = 78 L/h. Configurația cu o singură mașină economisește aproximativ 15 L/h și, de asemenea, reduce la jumătate orele de motor acumulate în flotă. Acesta este exact tipul de decizie pe care un controler dedicat într-o instalație de sisteme generatoare paralele o poate automatiza prin pornirea și oprirea unităților în funcție de cererea de sarcină.
Beneficiile paralelizării devin clare atunci când sarcina variază în timp. Ziua, o fabrică poate avea nevoie de 600 kW, iar noaptea doar 200 kW. Cu două sau trei unități de dimensiuni medii în paralel, controlerul poate menține sarcina pe numărul optim de mașini în loc să ruleze o unitate mare la sarcină mică. Pentru instalațiile din gama 300-1000 kVA, această flexibilitate de operare este unul dintre principalele motive pentru care echipele de proiect aleg o configurație paralelă în locul unei singure mașini mari. Economiile de combustibil din funcționarea la punctul corect de încărcare, combinate cu fiabilitatea redundanței N 1, justifică adesea costul suplimentar al aparatului de comutare și al comenzilor.
Verificarea estimării dvs. de consum cu date reale
Niciun calcul nu este complet până când nu a fost verificat în raport cu realitatea. Cea mai fiabilă modalitate de a verifica o estimare este înregistrarea consumului real al generatorului pe o perioadă cunoscută de funcționare. Valoarea măsurată va surprinde starea reală a motorului, modelul real de încărcare și calitatea adevărată a combustibilului într-un mod în care nici un tabel sau nicio formulă nu o poate face.
Sunt disponibile mai multe metode. Cea mai simplă este o citire a jojei rezervorului înainte și după o alergare, combinată cu o citire a contorului de oră. O abordare mai precisă este un debitmetru de combustibil instalat în conducta de alimentare a motorului. Multe controlere moderne de generator afișează, de asemenea, date de consum calculate din modulul de control al motorului, care oferă o cifră în timp real a litrilor pe oră. Software-ul de gestionare a combustibilului poate agrega aceste citiri pe mai multe site-uri și poate produce rapoartele lunare necesare pentru revizuirea bugetului.
Urmărirea consumului pe parcursul mai multor săptămâni este deosebit de valoroasă, deoarece netezește variația între cursele individuale. Dacă consumul măsurat depășește în mod constant estimarea calculată cu mai mult de zece procente, motorul poate avea nevoie de întreținere, combustibilul poate fi contaminat sau profilul de sarcină poate fi diferit de ceea ce sa presupus. Dacă valoarea măsurată este semnificativ mai mică, factorul de putere sau procentul de sarcină utilizat în calcul poate fi incorect. În ambele cazuri, colectarea datelor și-a făcut treaba: a scos la suprafață o discrepanță care poate fi corectată înainte de a provoca o depășire a bugetului sau o lipsă de rezervor.
Sfaturi practice pentru reducerea consumului de combustibil diesel
Reducerea consumului înseamnă rareori schimbarea combustibilului; este vorba despre schimbarea condițiilor de funcționare și a alegerilor echipamentelor. Următoarele practici produc cele mai fiabile economii într-o gamă largă de aplicații.
- Dimensionați generatorul pentru sarcina reală cu o marjă rezonabilă, în mod normal urmărind 60 până la 80% sarcină în timpul funcționării normale.
- Evitați funcționarea continuă sub sarcina de 30%, când consumul specific de combustibil crește brusc și stivuirea umedă dăunează motorului.
- Urmați programul de întreținere al producătorului, inclusiv filtrele de aer, combustibil și ulei, verificări ale injectoarelor și ajustări ale jocului supapelor.
- Utilizați motorină curată, de înaltă calitate, de calitate sezonieră corectă și păstrați apa și creșterea microbiană în rezervorul de stocare.
- În site-urile cu mai multe unități, ordonați mașinile astfel încât numărul de unități în funcțiune să se potrivească cu sarcina, menținând fiecare unitate online în apropierea celui mai eficient punct de încărcare.
- Examinați în mod regulat datele de consum și investigați orice tendință care se mișcă în sus fără un motiv clar, deoarece fluajul combustibilului este adesea primul semn al unei probleme în curs de dezvoltare a motorului.
Un site care adoptă aceste practici va vedea aproape întotdeauna că consumul măsurat se va muta la capătul inferior al intervalului așteptat. Economiile de combustibil sunt repetabile, iar disciplina de întreținere îmbunătățită prelungește, de asemenea, durata de viață a generatorului și reduce riscul unei întreruperi neplanificate.
Gânduri finale despre calcularea consumului de combustibil al generatorului diesel
Metoda este simplă: determinați puterea reală de ieșire în kilowați, alegeți consumul specific de combustibil care se potrivește cu punctul de încărcare, înmulțiți cele două și înmulțiți cu orele de funcționare. Singurele piese de judecată implicate sunt profilul de sarcină, care ar trebui să provină din condițiile reale ale locului, și consumul specific de combustibil, care ar trebui să provină de la producător ori de câte ori este posibil. Orice altceva este aritmetic.
Pentru o planificare rapidă, utilizați valorile standard de 0,25 L/kWh la sarcină maximă și 0,1 galoane SUA per kWh ca limită superioară conservatoare. Pentru bugete, achiziții și dimensionarea rezervorului, utilizați fișa de date a producătorului și verificați cu consumul măsurat de pe șantier. Un calcul al consumului de combustibil nu este un exercițiu unic; ar trebui repetat ori de câte ori sarcina se schimbă, este instalată o altă mașină sau programul de funcționare este revizuit. Operatorii care păstrează această disciplină constată că costurile cu combustibilul lor sunt previzibile, rezervoarele lor sunt dimensionate corect, iar generatoarele lor funcționează aproape de nivelul de eficiență dorit de producătorul motoarelor.









